Kaarinan Pojat ry:n valmennuspaketti vastuuvalmentajien osalta on käytännössä valmis ja on ollut sitä muutamaa poikkeusta lukuun ottamatta itse asiassa jo melko pitkään. Seuran puheenjohtaja Olli Tuominen ja valmennuksen johto on tehnyt tänäkin vuonna neuvottelupöydän äärellä erinomaista työtä, sillä KaaPon valmentajisto on entistäkin kovempi. Osa joukkueista tulee jatkamaan tutussa valmennuksessa, mutta uusia ja uusvanhoja kasvoja tullaan joukkueiden penkin takana näkemään. Uusina valmentajina KaaPon joukkueiden penkin päässä nähdään muiden muassa D-tytöt haltuunsa ottava Tommi Tammero, sekä paluun kotiin tekevä, C15-poikien vastuuvalmentajan pestiin hyppäävä Pasi Läpinen. Kovaa tulosta edustusjoukkueen peräsimessä tehneet miesten valmentajat Tomi Kivikoski ja Mikko Sirén, sekä naiset Kolmoseen nostanut Raimo Lindholm jatkavat tehtävissään, kuten myös A-nuoret SM-sarjassa kuudenneksi luotsannut Ari Lahti.
Valmennuspäällikkönä jatkaa Hannu Paatelo, jolla on apunaan valmennuksen koordinaattoreina toimivat Pasi Blomqvist ja Toni Ekroos, sekä miesten, A- ja B-juniorien pelaajaliikennettä ja lahjakkaimpien pelaajien kehittämistä koordinoiva Sirén. Joukkoon saattaa tulla vielä täydennystä, sillä KaaPon yhteistyö Soccer Service Barcelonan kanssa tulee nykymuodossaan päättymään.
- Erinomaista työtä valmennuksen ja urheilullisen toiminnan kehittämisessä tehnyt Albert Soler olisi lähtenyt joka tapauksessa ensi kaudeksi kotiin, sillä ennen kolme vuotta kestänyttä Suomen rupeamaa mies oli samoissa tehtävissä Australiassa, ja hän teki itse päätöksen, että nyt oli aika palata ainakin hetkeksi kotimaahan, kertoo puheenjohtaja Tuominen.
Toisaalta myös koko SSB-yhteistyö tulee muuttumaan, sillä Eerikkilän Urheiluopiston ja SSB:n välinen yhteistyö ei mahdollista seurayhteistyötä, joka olisi KaaPon resursseilla mahdollista toteuttaa.
- Ekkono-metodi ei tule toki KaaPosta katoamaan, päinvastoin. Meillä on jo nyt seurassa lukuisia Ekkono-osaajia, ja taustalla käymme jatkuvasti neuvotteluita siitä, miten ja kenen toimesta valmennusta tullaan jatkossa tukemaan ja kehittämään Ekkonon osalta. Olen varma, että saamme rakennettua erinomaisen kokonaisuuden myös tälle, meille äärimmäisen tärkeälle osa-alueelle, Tuominen jatkaa.
Seuran johto on vielä muutamista keskeneräisistä osa-alueista huolimatta erittäin tyytyväinen tilanteeseen ja solmittuihin valmentajasopimuksiin, ja on samalla luottavainen, että valmennuksen laatu on tulevalla kaudella aiempaakin korkeammalla tasolla.
- Valmentajien nimilistaa kun katsoo, huomaa että koossa on erittäin laadukas kokonaisuus. KaaPolla on jo selkeää imua valmentajien keskuudessa, ja olemmekin saaneet mukaan monia uusia ja uusvanhoja valmentajia. Harva seura pystyy tähän vastaamaan ja siitä suuri kiitos ison työn neuvottelujen ja rekrytointien parissa tehneille, erityisesti puheenjohtaja Tuomiselle. Työ kuitenkin jatkuu edelleen, sillä tähänkin pakettiin haetaan vielä vahvistusta, jonka lisäksi vielä auki olevat apuvalmentajien paikat pyritään täyttämään mahdollisimman nopeasti. Tyytyväisiä tilanteeseen ollaan toki jo nyt, mutta kuten sanottua, työ jatkuu, kertoo seuran valmennuspäällikkö Hannu Paatelo.
Joukkuelistalta nyt kokonaan puuttuvan B-tyttöjen osalta tilanne on kokonaisuudessaan vielä avoin, mutta töitä tilanteen ratkaisemiseksi tehdään koko ajan.
- Olemme keskustelleet joukkueen valmennusjohdon kanssa ja pyrimmekin nyt seurayhteistyön avulla rakentamaan pelaajia parhaalla mahdollisella tavalla palvelevan kokonaisuuden, mutta vaikka asiat näyttävät tällä hetkellä positiivisilta, on vielä liian aikaista kertoa tilanteesta enempää. Mahdollisimman nopeasti, toivottavasti jo tällä viikolla pystymme kertomaan millä tavoin ja missä valmennuksessa joukkue tulee ensi kaudella toimimaan, kertoo toiminnanjohtaja Kim Ekroos.
KaaPon joukkueet ja valmentajat 2018 (tilanne 26.9.2017)
Miehet edustus
Vastuuvalmentaja: Tomi Kivikoski
Valmentaja: Mikko Sirén
A-juniorit
Vastuuvalmentaja: Ari Lahti
Valmentaja: Mika Ylänen
B-juniorit
Vastuuvalmentaja: Jussi Laine
Pojat C15 (-03)
Vastuuvalmentaja: Pasi Läpinen
Valmentajat: Antti Vaahtoranta, Juuso Lehtilä
Pojat C14 (-04)
Vastuuvalmentaja: Toni Ekroos
Pojat D13 (-05)
Vastuuvalmentaja: sopimus solmittu, julkistetaan lokakuun alussa
Valmentaja: Pertti Musturi
Pojat D12 (-06)
Vastuuvalmentaja: Mikko Syrjänen
Valmentaja: Pekka Järvinen
D-pojat harraste (05-06)
Vastuuvalmentaja: Tommi Noponen
Valmentaja: Jouni Lindblom
Naiset
Vastuuvalmentaja: Raimo Lindholm
B-tytöt
Kokonaisuus vielä avoin.
C-tytöt (-03-04)
Vastuuvalmentaja: Filipe Teixeira
Valmentajat: Antero Järvi, Jarno Kurokallio
D-tytöt (-05-06)
Vastuuvalmentaja: Tommi Tammero
Alle 12-vuotiaat
Pojat E11 (-07) Edustusjoukkue
Vastuuvalmentaja: Pasi Blomqvist
Valmentajat: Mikael Liljeström, Mika Berg, Juuso Virtanen
Pojat E10 (-08) Edustusjoukkue
Vastuuvalmentaja: Filipe Teixeira
Pojat F9 (-09) Edustusjoukkue
Vastuuvalmentaja: Mattias Udd
Valmentaja: Mika Berg, Juha Pellikka
Pojat G7 (-10) Taitokoulu
Vastuuvalmentaja: Martti Granlund
Pojat G6 (-11) Taitokoulu
Vastuuvalmentaja: Petri Suomalainen
KaaNallen ja Velmerin Futiseskari (tytöt ja pojat -12-13)
Vastuuvalmentajat: Petri Aarnio (KaaPo), Matthias Ahonen (KaaNa)
Yksilö-, erityisvalmennus ja valmennuksen johto
Kaarinan Lukko-maalivahtitalli
Vastuuvalmentaja: Veli-Matti Vuorio
Valmentaja: Jarkko Salonen
Erityisnuorten Futisryhmä
Timo Pösö
Valmennuspäällikkö
Hannu Paatelo
Valmennuksen koordinaattorit
Pasi Blomqvist
Toni Ekroos
Pelaajakoordinaattori / miehet, A-B-pojat
Mikko Sirén
Ei uutisia |