
Lauantaina 31. elokuuta päätetään kesäkuukaudet isännöiden Espoon Palloseuraa. Sarjapaikastaan taisteleva vierasjoukkue kohtaa jatkopeleihin pyrkivän kotijoukkueen. (Kuva: Jukka Puputti)
Vierasjoukkue EPS koki edellisellä kierroksella raastavan tappion hävitessään Grankulla IFK:lle 2–1. Samoista sijoista taisteleva Grani nousi näin ollen espoolaisten edelle. KaaPo puolestaan haki Oulunkylästä viimeisen kymmenen minuutin kahdella maalillaan 2–1 voiton. Maalintekijöinä kunnostautuivat Niklas Kuusio ja Mikko Valtanen. Näin ollen kaarinalaisilla on alla orastava voittoputki – kaatuihan edellisessä kotiottelussa FC Jazz 6–0-lukemin.
Kotijoukkueen kausi on ollut hieman vuoristoratamainen. Hyviä pätkiä on seurannut budjetoitujen pisteiden pudottamista. Toki yksikään ottelu ei ole koskaan voitettu ennakkoon sarjataulukon perusteella, ja sen on KaaPo saanut kokea. Kynsin hampain paikastaan auringossa taistelevat joukkueet ovat olleet myrkkyä keltapaidoille. Tähän tendenssiin pyritään saamaan muutosta.
Kautta on nyt jäljellä viisi ottelua ja mahdolliset jatkosarjan pelit, eli maksimissaan kahdeksan kamppailua. Tällä hetkellä KaaPolla on viiden pisteen kaula neljän parhaan viivan yläpuolella. Kärkijoukkue Gnistan on kuitenkin jo kahdeksan pistettä edellä, joten heidän kiinni saaminen on haastavaa.
Ottelu alkaa lauantaina Kaarinan Keskurilla kello 14.00. Tervetuloa!
Tällä viikolla huudetaan kaksi UEFA Regions' Cup -pelipaitaa! Nämä paidat ovat uniikkeja ja osa KaaPolaista futishistoriaa - huuda omaksesi! Ennen ottelua voit huutaa itsellesi Jani Luoman paidan, Huutamaan pääset tästä.

Kaarinan Poikien edellisen kotiottelun ennakkolaulut olivat selvät; EPS tarvitsi kipeästi pisteitä säilyäkseen Kakkosessa, KaaPo puolestaan pelaa jatkosarjan kotiedusta. Tiukkojen vaiheiden jälkeen pisteet tasattiin 1–1-lukemin. (Kuva: Jukka Puputti)
Vaikka ottelun alusta asti nuori Espoon Palloseura oli vastaanottajana, eivät he suostuneet myymään nahkaansa halvalla. Jokaisen syötön ja laukauksen eteen venytettiin vartaloa eteen, ja loput pallot hoiti maalivahti Otto Brusiin.
Yksi suurimpia kliseitä jalkapallokentillä on ”jos et itse tee, kaveri tekee”. Niin kävi myös tässä ottelussa. Ottelun 35. minuutilla ensimmäistä kertaa Espoon Palloseuran avauksessa olleen Juho Vauhkalan onnistui ohittaa Lauri Inkeroisen vieden vieraat 1–0 taukojohtoon. Paine vieraiden maalilla ei riittänyt maaliin asti, ja kotijoukkue painui tauolle pettyneenä.
Toisella jaksolla kaarinalaiset lisäsivät kaasua, ja espoolaiset lisäsivät pallojen eteen syöksymisiä. Intensiteetin kasvaessa myös otteet kovenivat. Säärisuojat vain kolisivat miesten mennessä tilanteet loppuun asti.
Lopulta KaaPon onnistui tehdä tasoitusmaalin. Hans Honkasalo ajoi höyryveturina pystyyn oikeaa laitaa. Hänet pysäytettiin, aika rumastikin, sääntöjen vastaisesti ja KaaPo sai sivuvapaapotkun aivan rangaistusalueen nurkalta. Millintarkka keskitys takatolppaa kohti juoksevan Vili Ruuskasen päähän, joka puski pelivälineen vastustamattomasti espoolaisten maaliin.
Lisämaaleja ei Kaarinassa nähty, joten pisteet jaettiin 1–1-lukemin. Kun samaan aikaan EPS:n päävastustajat hävisivät, oli kotiinvieminen todella tärkeä. KaaPo jatkaa sarjan kakkosena 33 pisteellään. Ilves/2 ohengittää niskaan kahden pisteen päässä yhden ottelun vähemmän pelanneena. Panoksena loppukaudelle on edelleen lisäkotiottelut. KaaPo pelaa kotonaan vielä ainakin yhden ottelun, ja siihen päälle menestyksen perusteella on mahdollista saada yhdestä kahteen ottelua lisää.
KaaPon kokoonpano: Lauri Inkeroinen (v), Teemu Tuominen, Vili Ruuskanen, Leevi Puputti, Mikko Valtanen (82' Matias Salminen), Jukka-Pekka Tuomanen, Niklas Kuusio, Niklas Blomqvist, Joona Järvistö, Hans Honkasalo, Juho Salminen (88' Roope Läpinen)
Yleisömäärä: 119

| 20' | Varoitus | Inkeroinen Lauri |
| 69' | Maali | Ruuskanen Vili |
| 82' | Vaihto ulos | Valtanen Mikko |
| 82' | Vaihto sisään | Salminen Matias |
| 88' | Vaihto ulos | Salminen Juho |
| 88' | Vaihto sisään | Läpinen Roope |