Valmennuskoordinaattorit tukemaan joukkueiden valmennusta kaudella 2023
Julkaistu: 21.10.2022 13.00

Valmennuskoordinaattorit tukemaan joukkueiden valmennusta kaudella 2023

Valmennuksen laadun ja osaamisen kehittäminen on ollut kantava teema KaaPon joukkuetoiminnassa. Seuran sisäinen valmentajakoulutus koulutuspäällikkö Hannu Paatelon johdolla tuottaa seuran toimintaan useita valmentajapolun aloittavia valmentajia. Futisvalmentajan startti-koulutus, ja aina UEFA C tasolle kantava, seuran sisäinen koulutus onkin erityisen matala kynnys valmennuksen aloittamiselle.

Joukkuetoiminnan tasalaatuisuuden ja suunnitelmallisuuden kehittäminen ovat olleet keskiössä viimeksi kuluneen vuoden aikana. Valmennuskokonaisuuden opintosuunnitelma, jaksotusmalli, on saatu laajasti käyttöön tyttö- ja poikaikäluokissa. Se antaa toiminnalle sisältörungon, joka mahdollistaa suunnitelmallisen kehittämisen. Seuraava kehitysaskel tehdään nyt kaudenvaihdon yhteydessä, kun seurassa otetaan pilotoinnin jälkeen Jopox ympäristön harjoitepankki. Harjoitepankki on työkalu, joka mahdollistaa ikäluokkien vastuuvalmentajille alustan keskitetylle harjoitusten dokumentoinnille, joka on hyvällä tasolla jo ryhmätasolla.

Ikäluokan vastuuvalmentajien tukena entistä vahvemmin toimivat valmennuskoordinaattorit Toni Ekroos (P/T14, P/T15, P17, P20 T18, NED, MED), Jukka Talja (P9-P15) ja Harri Laaksonen (T8-T13). Valmennuskoordinaattoreiden rooli on olla saattamassa käynnissä olevia kehitysaskelia käytäntöön. Joukkueiden ympäristössä on lisäksi lukuisia urheilutoimintaan ja valmennukseen liittyviä asioita, joita käsitellään yhdessä vastuuvalmentajien kanssa.

Lisätiedot ja yhteydenotot valmennuksen koordinaatioon liityen

Jukka Talja
ikäluokat P9-P15
jukka.talja@kaapo.fi
p.040 560 5032

Toni Ekroos
ikäluokat P/T14, P/T15, P17, P20 T18, NED, MED
toni.ekroos@kaapo.fi
p.040 767 0298

Harri Laaksonen
ikäluokat T8-T13
harri.laaksonen@kaapo.fi
p.044 780 9696

Kaarinan Pojat ry

Erotuomarinkatu 4, 20780 Kaarina

toimisto@kaapo.fi


y-tunnus: 1006858-6