
Jazz [jats], suomalaisittain jatsi, on Yhdysvalloissa syntynyt musiikin laji, johon kuuluu monia toisistaan kauaksi erkaantuneita tyylejä. Useimmille niistä on tyypillistä synkopoitu keinuva rytmi sekä improvisaation tärkeys. Jazz on myös porilainen jalkapalloseura, joka tunnetaan keinuvista brasseista ja improvisoivasta Miika Juntusesta . (Kuva: Jukka Puputti)
Kaarinan Pojat isännöi lauantaina samettisella Keskurilla juurikin tätä porilaista Jazzia. Viimeksi vuonna 1996 Suomen mestaruutta juhlinut seura on kulkenut tuon jälkeen pitkän matkan. Tällä hetkellä he ovat sarjassa kuudentena, kolme pistettä sarjan kolmanneksi tipahtaneita kaarinalaisia perässä.
Jazz saapuu Kaarinaan kahden ottelun voittoputkessa. Toukokuun lopun jälkeen porilaiset ovat hävinneet vain kahdesti, voittaen muun muassa KaaPo:n 2–0. Joukkueen paras maalintekijä on ollut Jussi Aalto kymmenellä kihautuksellaan. Vieraiden maaliero on viidentoista ottelun jälkeen tasan 27–27. Heidän otteluissaan tehdäänkin keskimäärin 3,6 maalia. Siihen peilaten ei luvassa ole maalitonta ottelua.
KaaPo saapuu lauantain kamppailuun tappio niskassaan. Hyvän alkukauden pelannut kaarinalaisryhmä on hieman yskähdellyt viime aikoina ja viiden ottelun kuntopuntarissa joukkueella on kaksi voittoa ja kolme tappiota. Siihen nähden edessä onkin kurssin muuttaminen ja paikan pitäminen neljän parhaan joukossa jatko-otteluiden vuoksi.
- Jazz puolustaa kurinalaisesti, joten meidän pitää olla kärsivällisiä pallon kanssa ja pyrkiä löytämään väyliä, joista murtautua maalintekoon. Jazzilla on myös paljon osaamista erikoistilanteista, joten koetamme olla antamatta heille näitä saumoja turhan paljon. Oma hyvä pallollinen pelaaminen riittää meillä kuitenkin voittoon, johon uskon vahvasti, alustaa päävalmentaja Tomi Kivikoski.
KaaPo on kohdannut FC Jazzin sarjaotteluissa seitsemän kertaa. Kaarinalaiset ovat voittaneet kolmasti, ja Jazz on ollut vahvempi neljästi. Kertaakaan ei ole päädytty pistejakoon. Joukkueiden keskinäisissä otteluissa on molemmat onnistuneet maalinteossa samassa ottelussa vain kertaalleen. Neljäs toukokuuta 2010 Jazz voitti 2–1. Muutoin voittava joukkue on jättänyt toisen aina nollille.
Joukkueen kokoonpanoon on tullut myös pieniä muutoksia, kun vähemmälle peliajalle jääneet pelaajat on päästetty hakemaan peliaikaa alueen muista seuroista. Samalla hyökkäyspäätä on vahvistettu jo aiemmin uutisoidusti Joona Järvistöllä ja Juho Salmisella. Molemmat miehet ovat aiempina kausina tehtailleet aimo annoksen osumia KaaPo-paidassa, joten maaleja on kotiyleisön lupa odottaa myös lauantaina.
Katsojia hemmotellaan myös kentän ulkopuolella, kun viime viikolla pyöreitä vuosia täyttänyt seuran puheenjohtaja Olli Tuominen tarjoaa katsojille kakkukahvit. Ottelu alkaa Keskurin sametilla kello 14 - tervetuloa!
PS. KaaPon ja LiiKe ry:n lähes kymmenen vuotta kestänyt yhteistyö saa jatkoa, kun keräämme jälleen elokuussa käytetyt, mutta hyväkuntoiset futisvarusteet lahjoitettavaksi eteenpäin! Kun tuot Jazz-otteluun tullessasi keräykseen sopivia futisvarusteita, pääset ilmaiseksi seuraamaan ottelua! Keräyksessä vastaanotetaan käytettyjä mutta hyväkuntoisia nappulakenkiä, säärisuojia, maalivahdin hanskoja, pelipaitoja ja palloja. T-paitoja ja sukkia ei oteta vastaan. Lue lisää täältä.
Tällä viikolla huudetaan kaksi UEFA Regions' Cup -pelipaitaa! Nämä paidat ovat uniikkeja ja osa KaaPolaista futishistoriaa - huuda omaksesi! Ennen ottelua voit huutaa itsellesi Jussi Luotosen paidan, Huutamaan pääset tästä. Lisäksi ottelu tauolla huudettavana on Roope Läpisen paita.

Kaarinan Pojat järjestivät Davy Crockettin syntymäpäivänä ja puheenjohtaja Olli Tuomisen kakkukahvien kunniaksi kunnon ilotulituksen Keskurin nurmella. Loppulukemat 6–0 on KaaPo:n kautta aikojen suurin voitto FC Jazzista sarjamuotoisessa kilpailussa, ja sivuaa Jazzin suurinta voittoa KaaPo:sta. (Kuva: Pekka Siren)
Vaikka kaarinalaisilla olikin taustalla muutamia vaikeampia pelejä, ja puolestaan vieraat olivat hävinneet vain kahdesti viimeiseen kahteen ja puoleen kuukauteen, ei paremmuudesta ollut epäselvyyttä ensi minuutista lähtien. Jo ensimmäisen vartin aikana KaaPo takoi taululle lukemiksi 3–0. Siviilimaailmassa olisi kotijoukkue saattanut saada moisesta päällekarkauksesta pidemmänkin reissun Saramäkeen.
Ottelun ensimmäinen maali syntyi jo viidennellä peliminuutilla. Hans Honkasalo otti puolessa kentässä hieman vettä korvasta ja paineli laidallaan karkuun. Syöttö maalin edustalle tavoitti Joona Järvistön, joka ei moisesta paikasta erehtynyt.
Toisessa osumassa Järvistö toi pallon vasenta kaistaa, keskitti maalille, jonka edustalta Juho Salminen puski pallon yläriman kautta sisään. Kolmaskin maali oli Salmisen käsialaa. Niklas Kuusio nosti pallon boksiin, ja Salminen paini sen lopulta sisään lähietäisyydeltä.
Näin ollen kamppailu oli muuttunut Jazzille hieman haastavaksi jo alkumetreillä. Kun Kuusio ja Honkasalo maalasivat vielä kertaalleen mieheen, oli taukotuloksena tyly 5–0.
Toisella jaksolla panssarivaunumainen vyöry laantui, ja KaaPo keskittyi pitämään palloa. Muutamaa pistohyökkäystä lukuun ottamatta Jazzilla ei tilanteita ollut. KaaPo kierrätti pelivälinettä juoksuttaen punapaitoja. Yksi maalikin nähtiin, kun Salminen viimeisteli vielä kertaalleen ja sai hattutempun täyteen.
Niin yksipuolinen näytös nähtiin lauantaina Keskurilla, ettei se aiheuttanut lisää harmaita hiuksia kenellekään, ei edes valmentajille. Samalla kasvot tuli pestyä huolellisesti kesäkuisesta tappiosta Porin päässä.
KaaPo:n seuraava kotiottelu pelataan lauantaina 31. elokuuta, jolloin vastaan saapuu Espoon Palloseura. Sitä ennen kaarinalaiset ovat tulessa Oulunkylässä 25. elokuuta Käpylän Pallon vieraana.
KaaPon kokoonpano: Lauri Inkeroinen, Teemu Tuominen, Vili Ruuskanen, Aleksi Ojanperä, Mikko Valtanen, Niklas Kuusio, Niklas Blomqvist, Jukka-Pekka Tuomanen, Joona Järvistö, Hans Honkasalo, Juho Salminen
Yleisömäärä: 190

| 5' | Maali | Järvistö Joona |
| 13' | Maali | Salminen Juho |
| 17' | Maali | Salminen Juho |
| 25' | Maali | Kuusio Niklas |
| 46' | Maali | Honkasalo Hans |
| 63' | Vaihto ulos | Ojanperä Aleksi |
| 63' | Vaihto sisään | Madetoja Joonas |
| 74' | Maali | Salminen Juho |
| 74' | Vaihto ulos | Järvistö Joona |
| 74' | Vaihto sisään | Läpinen Roope |
| 75' | Vaihto ulos | Kuusio Niklas |
| 75' | Vaihto sisään | Salminen Matias |