Seuran perustaja ja kunniapuheenjohtaja, KaaPolaisuuden isä, Olavi Kuikka on kuollut 92 vuoden iässä. Suru-uutinen tavoitti KaaPon ennen joulua.
Ilman Kuikan Ollia ei olisi KaaPoa, ainakaan nykymuodossa, näin uskallamme väittää. Kaarinalaisen jalkapallon erikoisseuran perustamisen aloitteen tekijä ja seuran alullepanija vuonna 1958 oli Loimaalta Kaarinaan muuttanut nuori opettaja Kuikka. Seuran alkuvuosina Olli toimi seuran sihteerinä, puheenjohtajana 80-luvulla ystävänsä Pauli Hollménin jälkeen ja oli myös seuran edustusjoukkueen ensimmäinen päävalmentaja. Hän oli aktiivisesti mukana myös piirin ja liiton toiminnassa. Aktiivitoiminnan KaaPossa Kuikka lopetti vuonna 1988, samalla kun hän jäi eläkkeelle opettajan virastaan.
Yhdistystoiminta ja yhteisöllisyys olivat Ollille tärkeitä arvoja. Vuosikymmenten saatossa Kuikka on ollut perustamassa Kaarinan Lions Clubia sekä toimi aktiivisesti myös Kaarinan Karjala-seuran ja opettajien ammattiyhdistyksen toiminnassa. Hänelle on myönnetty myös Kaarina-mitali.
Nuorimmille KaaPolaisille Olli tai hänen saavutuksensa eivät välttämättä ole tuttuja, mutta KaaPon alkuvuosikymmenten pelureille ja toimijoille Kuikka oli kunnioitettu valmentaja ja jalkapallomies. KaaPo muisti perustajaansa tämän 90-vuotissyntymäpäivänään anomalla Kaarinan kaupungilta Keskusliikuntapuiston tekonurmen sekä nurmien 2-5 nimeämistä Olavi Kuikka -jalkapallopuistoksi. Tästä kunniasta Olli oli suunnattoman ylpeä viimeisen vuotensa.
Kaarinan Pojat ry suree kunnioitetun KaaPolaisen poismenoa ja ottaa osaa omaisten suureen suruun.
29.10.2021 11.16 | Ilmianna futisisä! |
27.10.2021 09.10 | Vuoden KaaPolainen |
25.10.2021 14.09 | Yhteistyökumppaneilta etuja |
24.10.2021 17.00 | KaaPon kauden päätöstä juhlittiin miesten edustusjoukkueen pelissä |
24.10.2021 13.29 | Isänpäiväpaketti myynnissä KaaPo-kaupassa |
19.10.2021 11.00 | Tero Forss ja Markku Tolonen Naisten valmennuskaksikko! |